ug

Південний гельмінтоспоріоз

Виділено 3 раси південного гельмінтоспоріозу (О, Т, С), дві з яких, Т і С, мають строго виражену специфічність до кукурудзи з ЦМС Т-типу (техаський тип) і С-типу відповідно.

Південний гельмінтоспоріоз раси Про проявляється на листових пластинах у вигляді вузьких веретеновидних коричнюватих або сірувато-рудих дрібних плям (довжина 0,2-2,0 см, ширина до 0,8 см) з вузькою темною облямівкою, наліт мало помітний.

Раса Т вражає не тільки листя, але і листові піхви, качани та зерно. Симптоми - на листових пластинах веретеновідние плями (довжина від 0,2 до 3 см, ширина до 1,2 см) з темною розпливчастою облямівкою і хлоротичними затеками по периферії, з ніжним сажистий нальотом в центрі; на листових піхвах плями аналогічні або швидко збільшуються (до 50 мм у довжину), з коричневим відтінком і чіткої широкої пурпурової облямівкою; на обгортках початків - сірувато-коричневі веретеновідние плями, швидко зливаються в круглий безформний вогнище; на верхівці качана потужний бархатистий наліт сіро-коричневого кольору; зернівки обволікаються сірувато-коричневим міцелієм гриба, темніють, зморщуються або загнивають.

Раса Т може викликати симптоми (переважно листові некрози) на кукурудзі з різними типами ЦМС, проте тільки на кукурудзі з Т-типом ЦМС вона рясно виділяє токсин, викликаючи ураження всіх наземних органів рослини. На кукурудзі з Т-типом ЦМС крім листових некрозів, що відрізняються більшими розмірами і малюнком, спостерігається розвиток симптомів на всіх наземних органах і особливо на качанах.

Збудник південного гельмінтоспоріозу кукурудзи може зберігатися в насінні і в рослинних залишках. Інфіковані насіння є носіями заразного початку протягом тривалого часу. В пожнивних залишках уражених рослин гриб може перебувати в життєздатному стані до 2 років. Протягом вегетаційного періоду поширення інфекції, іноді на значні відстані, здійснюється за допомогою конідій, які переносяться повітряним і повітряно-краплинним шляхом.

При виявленні рослин, підозрілих на південний гельмінтоспоріоз, необхідно відібрати зразки. Зразок для лабораторного аналізу повинен складатися з рослин з характерними ознаками захворювання. Сильно уражене рослина треба зрізати цілком, при ураженні окремих органів - уражену частину, обов'язково з захопленням здорової тканини. Відібрані зразки на місці виявлення поміщають в паперові пакети, обов'язково забезпечивши їх етикеткою, а потім ці зразки гербарізіруют (перекладають фільтрувальної папером).

ug1

Захисні заходи: карантинні заходи; знищення післяжнивних залишків; дотримання сівозміни; знищення бур'янів-резерваторів інфекції; використання стійких до хвороби гібридів кукурудзи; знезаражування насіння протруйниками; обробка посівів фунгіцидами.