fuz.pochatkov

На початках кукурудзи найчастіше зустрічаються хвороби, які викликаються Fusarium moniliforme (фузаріоз качанів), рідше грибами Nigrospora oryzae (Нігроспороз), Rhizopus maydis (сіра гниль), Bacillus mesentericus (бактеріоз, пліснявіння і бель, або розтріскування зерен).

fuz.pochatkov1

Фузаріоз качанів є найбільш широко поширеним захворюванням кукурудзи, особливо в районах з підвищеною вологістю. У цих районах уражається до 50-60% посівів кукурудзи. На поверхні качанів кукурудзи в кінці молочної-початку воскової стиглості з'являється блідо-рожевий наліт гриба. При густому нальоті зернівки руйнуються. Залежно від інтенсивності розвитку фузаріозу можна спостерігати різну ступінь ураження качанів. При сильному розвитку хвороби наліт патогена поширюється на весь качан, в умовах підвищеної вологості повітря утворення нальоту можна спостерігати й на обгортках уражених качанів. Уражені зернівки втрачають блиск, стають брудно-бурими. Слід зазначити, що в хворому початке частина зерен, розташованих поза фузариозного вогнища, не має видимих ​​ознак ураження, проте є інфікованою. Сильно уражені зерна легко ламаються і кришаться, а нерідко і руйнуються, що особливо часто спостерігається при обмолоті хворих качанів. На початке може бути 15-30 напівзруйнованих зерновок. Наліт являє собою міцелій і конідії гриба. При сприятливих для розвитку хвороби умовах відбувається збільшення уражених ділянок.

Джерелом інфекції є заражені насіння іпіслязбиральні залишки кукурудзи. Пошкоджені комахами зернівки особливо схильні до зараження грибом. Фузаріоз качанів призводить до зниження врожаю і погіршення його якості. При високому розвитку хвороби уражається більш 60% качанів. Захворювання продовжує розвиватися при зберіганні качанів в умовах високої вологості і недостатньою аерації.

Гриб F. moniliforme може продукувати фумонізинів - мікотоксини, що володіють канцерогенною дією на тварин і людини і підлягають суворому контролю в зерні.

fuz.pochatkov2

Захисні заходи: видалення хворих качанів; осіння оранка поля з видаленням рослинних залишків кукурудзи; протруювання насіння; проведення заходів по боротьбі з комахами, повреждающими качани; правильні умови зберігання качанів (дотримання оптимальної температури і вологості, аерації) і контроль вмісту мікотоксинів до закладки зерна на зберігання.