fuz.shodiv

Захворювання поширене повсюдно. Збудниками є гриби з роду Fusarium. На поверхні яка проростає зернівки утворюється слабкий наліт гриба рожевого або білого кольору. Незабаром паросток буреет і відмирає. Якщо паросток виживає, то він має слабо розвинену кореневу систему, хворі рослини затримуються в рості, листя засихає, деякі рослини полегают.

Збудники захворювання зберігаються в насінні, в грунті і на рослинних рештках. Низька температура в період проростання насіння, підвищена вологість і кислотність грунту посилюють розвиток захворювання. Істотний вплив на розвиток хвороби надає глибина загортання насіння. При глибокій закладенні погіршуються умови аерації, при дуже дрібної відбувається пересихання верхнього шару і погіршення проростання насіння. Підвищена густота посівів призводить до більш сильного ураження кореневою гниллю.

Шкода від хвороби багато в чому залежить від ступеня зараженості насіння. Чим вище відсоток заражених насіння, тим більше хворих рослин буде під час проростання. При слабкому ступені зараженості насіння схожість може знижуватися до 15%, при сильній - до 40%. В окремі роки при несприятливих умовах для проростання насіння захворювання може викликати изреживание посівів на 60-70%. Особливо захворювання шкідливо в зонах з тривалою весною і сирої погодою. В цьому випадку сходи можуть з'явитися через 20-30 днів після посіву.

Захисні заходи: обробка насіння фунгіцидним протравлювачем Максим Стар, Раксіл Ультра, Вітавакс, ТМТД, рекомендується проводити посів на добре прогріваються ділянках і в оптимальні терміни; здійснювати комплекс агротехнічних заходів, що сприяють швидшому проростанню насіння і кращому розвитку рослин.

fuz.shodiv1

На фото зображені: зліва - насіння не оброблене протруйником, зправа - насіння оброблене фнгіцидним протруйником.