Кукурудзяний (стебловий) метелик

steblevoicorn

Широко поширений в степовій, лісостеповій і південній частині стеблевий метелик. Розвивається в 1-3 поколіннях. Шкодять гусениці, пошкоджуючи стебла, волоті і качани. Для початку яйцекладки метелики потребують крапельно-рідкої вологи. Її недолік стримує початок окукливания перезимували гусениць. На поширення та чисельність комахи впливають опади весняно-літнього періоду. Чисельність залежить також від активності ентомофагів (паразитів і хижаків) і сортових особливостей рослин-господарів. Під час зимівлі гусениці здатні довгостроково витримувати низькі температури. Ареал має тенденцію до розширення в зв'язку з розширенням зони обробітку кукурудзи на зерно і потеплінням клімату.

steblevoi corn1

Найбільший збиток завдає кукурудзі, а також просу, коноплях і хмелю; здатний пошкоджувати перець, сорго, сою, бавовник. Заселяє крупностебельні дикорослі і сміттєві рослини, такі як полин, дурнішнік, куряче просо, череду, амброзії полинолистої та ін.

Симптоми: пожовклі місця в центральних і листових жилках, ослаблених від внедрившихся і харчуються всередині личинок; часто навколо видно екскременти у вигляді тирси, центральна жилка, в тому місці зазвичай ламається, в результаті листова пластинка перегинається вниз в місці пошкодження. Економічний поріг шкодочинності - 5-6 гусениць / м ².

steblevoi corn2

Захисні заходи: низький зріз стебел при збиранні, ретельне подрібнення рослинних залишків, глибока зяблева оранка, весняне боронування; обробка рослин інсектицидами (КАРАТЕ ЗЕОН) до впровадження гусениць в стебла і місць концентрації імаго до початку масової відкладання яєць; випуски паразитів Trichogramma spp. і Habrobracon hebetor; вирощування стійких сортів і гібридів.