golovna

Летюча сажка; Sphacelotheca reiliana

Летюча сажка - захворювання південних регіонів обробітку кукурудзи. Летюча сажка вражає суцвіття кукурудзи, волоті і качани. Уражені волоті перетворюються в чорну пилять масу, качани - в чорний конусовидний ком волокон і суперечка гриба. Спори утримуються серед волокон аж до дозрівання кукурудзи. Уражені рослини відстають у рості, сильно кущаться, часто потворні. Відома прихована форма хвороби, коли паразит розвивається в рослині приховано, викликаючи пригнічуючий вплив на вегетацію рослин. Вони недорозвинені, сильно кущаться, не утворюють качанів.

golovna1

Джерелом інфекції є в основному теліоспори, що зберігаються тривалий час у ґрунті, а також які знаходяться на поверхні зернівок. Процес зараження відбувається в ґрунті, під час проростання насіння, аж до утворення 2-3 листків. Подовження цієї фази сприяє більш сильного зараження рослин. На полях, де беззмінно вирощується кукурудза, недобір врожаю може сягати 15-20%, а в деяких господарствах, де по кілька років на одному полі вирощуються нестійкі до хвороби гібриди, ураженість кукурудзи може досягати 40%.

Захисні заходи: сівозміна є основним засобом зниження зараження кукурудзи курній сажкою. Рекомендується повертати кукурудзу на те саме поле не раніше 3-4 років. Протруювання насіння частково звільняє рослини від хвороби. Необхідно видалення з полів післяжнивних залишків кукурудзи. Важливо проводити посів кукурудзи в оптимальні терміни і використовувати толерантні гібриди.