(Ризоктониоз картофеля, черная парша картофеля, ризоктониоз картофеля меры борьбы, фото)

Ризоктониоз картофеля

Різоктоніоз (чорна парша ) - одне з найбільш шкідливих і поширених захворювань на картоплі . Збудник хвороби - гриб Rhizoctonia solani JG Kuhn в недосконалій міцеліальної стадії . Відомо , що гриб формує статеву стадію - Thanatephorus cucumeris ( AB Frank ) Donk . , Що відноситься до класу базидіальних грибів . Найчастіше вона виявляється на дорослих рослинах у фазу цвітіння картоплі.

Пширення

Поширений патоген повсюдно: в європейській і азіатській частинах Росії , Білорусії , Молдові , Естонії , Литві , Узбекистані , Таджикистані , Казахстані , Японії , Індії , Канаді , Австралії , в країнах Західної і Північної Європи і т.д.

rizoctonioz1

Шкідливість

Ступінь шкодочинності захворювання в більшості випадків залежить від факторів зовнішнього середовища, рівня запасу інфекції в ґрунті і на насіннєвому матеріалі, густоти садіння бульб . Оптимальна температура ґрунту для розвитку захворювання - близько 17 ° С , вологість - 60-70 % від повної вологоємності .

Хороші умови для інфікування рослин створюються на важких ( суглинних ) ґрунтах. Кислотність в діапазоні Ph від 4,5 до 8 не має істотного значення, хоча є відомості, що дещо краще ризоктоніоз розвивається при Ph 5,5-6,5, що збігається з оптимальною кислотністю і для росту картоплі .

Основну шкоду гриб завдає в період розвитку сходів картоплі , приводячи до загнивання вічок і проростків рослин , які в ряді випадків гинуть ще до виходу на поверхню ґрунту. При цьому сходи з'являються нерівномірно , а випади можуть досягати більше 20%. Уражається коренева шийка стебел картоплі , столони , коріння. У наслідок цього процесу врожайність знижутьєся на 15-20 % , а в окремі роки - на 30-40 %. Слід зазначити , що при ураженні бульб різоктоніозом різко погіршується їх товарний вигляд.

Джерела інфекції

Основними джерелами збереження і поширення інфекції є склероції і міцелій гриба, що зберігаються в ґрунті і на поверхні бульб картоплі. Базидіальна стадія R. solani ( «біла ніжка» ) у поширенні патогена істотного значення в більшості випадків не має.

rizoctonioz4

Пороги шкодочинності

Порогове значення вмісту інфекційного початку R. solani в ґрунті , вище якого ризоктоніоз завдає відчутної шкоди , не повинно перевищувати 1 пропагул ( склероції , фрагмента міцелію ) на 100 г ґрунту .

Попередники:

Кращими попередниками для картоплі вважаються такі рослини: багаторічні злакові трави , жито , овес , кукурудза , озимий ріпак , льон.

Сприяють розвитку захворювання та накопиченню інфекції - цукровий буряк , капуста, конюшина , гарбузові культури , томат і т.д.

Періоди зараження:

rizoctonioz2

Збудник ризоктоніозу здатний вражати картоплю на всіх етапах його розвитку, від сходів до збирання . Важливо пам'ятати , що найбільш вразливою фазою для зараження картоплі на початку вегетації є білі ( етіольовані ) паростки , що знаходяться в ґрунті . Склероції і міцелій в ґрунті і на поверхні уражених різоктоніозом бульб здатні проростати одночасно з проростанням очок картоплі .

Симптоми

Відомо кілька форм прояву хвороби на рослині .

На бульбах :

- у вигляді чорної парші ( чорні склероції )

- поглиблена ( ямчаста ) плямистість , яка формується при низькій температурі повітря та перезволоженому ґрунті

- сітчастий некроз , утворення якого сприяє суха і спекотна погода в період масового зав'язування бульб.

На проростках і підземної частини стебел :

- формування сухої гнилі проростків і підземної частини стебла у вигляді коричневих виразок різної величини , т.зв. « Трухлявій деревини».

- На надземної частини рослин:

- низькорослість , в'янення в денні години (при ураженні кореневої системи) , скручування верхніх листків «човником » уздовж центральної жилки

- утворення зелених повітряних бульб у пазухах пагонів

- прояв «білої ніжки » при вологій і теплій погоді .

rizoctonioz3

Заходи боротьби

Агротехнічні

Основні агротехнічні методи боротьби з різоктоніозом - дотримання сівозміни , збалансоване внесення мінеральних добрив , оптимальні терміни , глибина і густота садіння бульб , прибирання в стислі терміни, десикація бадилля . Проте всі ці заходи не можуть повною мірою стримати розвиток хвороби. Виведення стійких до ризоктоніозу сортів дозволило б ефективно і безпечно захистити картоплю від хвороби. Але в даний час в світі немає успішних результатів у цьому напрямку. Тому як і раніше хімічний метод боротьби з різоктоніозом є найбільш ефективним і економічно виправданим.

Хімічні

Обробка бульб фунгіцидом Максим, КС 0,4 л / т , ґрунтове внесення фунгіциду Квадрис, СК 3,0 л/га. Проводити протруєння картоплі перед посадкою в ґрунт протруйником Престиж.

Компания «10 СОТОК» предлагает широкий ассортимент пленки тепличной светостабилизированной. Ознакомится с описанием и тепличная пленка купить. Рекомендуем: пленка светостабилизированная четырехсезонная для долговременного использования.