(Способ высева рапса, сроки и норма высева рапса.)

Норма высева рапса

Починають сівши за 95-110 днів до настання морозного періоду ( приблизно за 2-3 тижні до посіву озимої пшениці). За цей час рослина повинна добре розвинутися. Оптимальний розвиток рослини восени , це 5-8 справжніх листків , діаметр кореневої шийки від 7 до 10 мм , а центральний пагін при цьому не повинен рушити в ріст, і мати довжину не більше 2 см.

Недорозвинена рослина має менше шансів перезимувати , тому що не встигає запасти необхідну кількість пластичних речовин. Крім того, в цей час закладається величина врожаю т. к. кількість листя в розетці восени пов'язано з кількістю бічних пагонів , які можуть утворитися у рослини навесні. Переріс ріпак сильніше пошкоджується морозами . Однак недоцільно зрушувати строки сівби на пізніший час, побоюючись того , що ріпак переросте . Більш ефективний посів в ранні терміни , але у випадку , якщо погодні умови склалися сприятливим чином ( достатньо вологи і тепла), і є ризик того , що рослини переростуть , необхідно обробити посіви регуляторами росту .

При мінімальній обробці слід віддавати переваги гібридам , адже вони більш урожайні при мінімальній обробці . Гібриди швидко проростають і мають більш коротку ювенильную фазу , вони утворюють велику кореневу масу і менш чутливу до стресів кореневу систему.

Сіють ріпак звичайним рядовим способом. Для сівби придатні звичайні зернові сівалки , мають функцію мікровисева , т. к. іноді вагова норма висіву озимого ріпаку може становити 2-2,5 кг . Глибина загортання насіння : 2-3 см , на легких і сухих ґрунтах - 3-4 см з обов'язковим коткуванням.

Оскільки гібриди мають швидкий старт і початковий розвиток , то сіють їх зазвичай на 5-7 днів пізніше в порівнянні з сортами.

При розрахунку норми висіву необхідно враховувати деякі фактори , які визначають норму висіву :

- кліматичні умови: м'яка або більше сувора зима , середньорічна кількість опадів, запас продуктивної вологи в ґрунті на момент посіву ; тип ґрунту ; якість підготовки ґрунту ; строки сівби .

Тип обробки ґрунту.

Чим більше всі перераховані вище показники відрізняються від оптимальних, тим більше повинна бути норма висіву ( наприклад при проведення сівби в ранні терміни -10% від середньої норми , в більш пізні терміни +10 % тощо) , але необхідно враховувати , що загущать посіви небезпечно , в таких посівах у рослин витягується центральний втечу . Витягнутий пагін пошкоджується морозами, і рослина , як правило, гине. Занадто велика густота посіву призводить до того, у що рослини слабо розвиваються бічні пагони , закладається набагато менше стручків , а також це призводить до вилягання посівів. Як наслідок , це затягує фазу цвітіння і дозрівання насіння , а також ускладнює прибирання і призводить до великих втрат . Для успішної перезимівлі необхідно, щоб до моменту відходу в зиму густота рослин становила від 40 до 60 шт / м ² в посівах гібридів і до 80-100 шт / м ² у сортів (навесні має бути не менше 45-55 рослин / м ² у сортів , і 35-45 рослин / м ² у гібридів )