stebl.gnili

Захворювання викликається різними патогенами. Основним збудником є Fusarium graminearum (телеоморфи Gibberella zeae). Стеблові гнилі зустрічаються в усіх регіонах обробітку кукурудзи. Частіше гнили поширені в областях з вологим і помірним кліматом. У посушливих регіонах хвороба зустрічається тільки в одиничних випадках.

У початковий період захворювання проявляється у вигляді поверхневих плям на нижніх частинах стебел і междоузлиях. Стеблові гнилі кукурудзи викликають розм'якшення стебел і їх загибель. Серцевина уражених стебел розщеплюється і набуває рожевий відтінок. На ураженій рослинної тканини утворюються численні кулясті перітеціі збудника, 0,3-1,0 мм в діаметрі.

Перезимовують гриби на рослинних залишках кукурудзи попереднього сезону. Спори вивільняються навесні при вологих погодних умовах і заражають рослинну тканину. У літній період спори, що утворилися на ураженій тканині, заражають нові вегетирующие рослини (листя, качани).

Інфекція зберігається на насінні і може викликати кореневу гниль. Видимі симптоми ураження стають помітні зазвичай тільки в період дозрівання, однак процес ураження тканин починається значно раніше і впливає на надходження поживних речовин в качан, від чого зерно стає щуплим і легковажним. Зниження маси 1000 зерен може досягати 30%. За даними вчених, при збільшенні ураженості кукурудзи гнилями значно зростає ламкість стебел.

Стеблеві гнилі

Захисні заходи: протруювання насіння фунгіцидами; сівозміну; посів насіння в добре приготовлену удобрений грунт; використання стійких гібридів.