(Технология возделывания рапса. Требования к условиям роста рапса.)

Рапс условия выращивания

Світло

Ріпак - світлолюбива рослина , він погано переносить затемнення і загущення . У загущених посівах рослина ріпаку має бліде забарвлення , стебло тонке , слабке, з витягнутими міжвузлями , часто вилягає , слабо розвивається і утворює мало бічних пагонів. Витягнута точка зростання погано позначається на перезимівлі . Ріпак відноситься до рослин довгого дня.

Волога

Озимий ріпак , як і всі капустяні , вологолюбив . У більшості регіонів України вологозабезпечення є основним лімітуючим фактором , адже за вегетаційний період рапсу для формування високого врожаю необхідно спожити від 600 до 800 мм опадів. Протягом вегетації виділяють три періоди підвищеного вологоспоживання : стеблування , бутонізація і цвітіння .

Температурний режим

Ріпак - холодостійка рослина . Взимку ріпак нормально переносить морози до -15 ° С без снігового покриву , а при його наявності хоча б 5 см до - 22-25 ° С. Весняна вегетація відновлюється вже при 1-3 ° С. Весняні заморозки часто призводять до загибелі. Температура вище 30 ° С пригнічує розвиток рослини і призводить до погіршення опиляємості і , як наслідок , знижує врожайність.

Ґрунти

Не вимогливий до ґрунту. Росте практично на всіх типах ґрунтів. Для отримання гарної врожайності придатні родючі ґрунти , вільні від переущільнення з реакцією ґрунтового розчину близького до нейтрального . Вплив якості ґрунту на врожайність тим вище , чим більше кліматичні умови відхиляються від оптимальних .